ITEMS

1919 UAC Commencement Program Page 2

SCAUA13p02s01-1919-003_Final.jpg

Dublin Core

Title

1919 UAC Commencement Program Page 2

Description

1919 Commencement Program Page 2

List of Graduates, 1918-19
Agriculture
Agronomy
Christiansen, Ole
Jackson, Dorrell Philo
Olson, Harry John
Pixton, Robert Carter
Williams, Howell Mifflin
Animal Husbandry
Hatch, Sumner
Petersen, Carl Werner
Botany
Kirkham, James Arno
Mecham, Lucian Jr.
Chemistry
Ramsperger, Herman Carl
Entomology
Morgan, Samuel
Agricultural Engineering
Fife, Arthur
White, Azmon Dennis
Commerce
Baker, Dan
Burgoyne, David Alvin
Clawson, Elmer Charles
Cowley, Moses Foss
Hatch, Lorenzo Hill
Meeks, Heber
Prescott, Eric Stanley Lochmohr
Ward, George Art
Webb, Joseph Eugene
Wilson, Jesse Thorlof
General Science
Barber, Ellen
Barber, Solon Ray
Bennion, LaVon
Cardon, Grace
Cox, David Jehu
Harding, George David
Kirkbride, James William
Lovendale, Laura
Neilson, Neils Peter
Peterson, William Overn
Preston, Marion Smith
Rogers, Lucile Parkinson
Rosengreen, Enid Josephine
Shaw, Bessie Harrison
Smith, David Winter
Thain, Mary Aldyth
Home Economics
Bayles, Emma Juliette
Bennion, Lora
Burnham, Edna
Farnsworth, Mrs. Esther
Gubler, Helen Anna
Larson, Naomi
Leigh, Caroline
Lindquist, Eva
Lowry, Ivy
Mason, LaVon
Merrill, Ortencia Hendricks
Morrison, Bessie
Osmond, Ruby Hermoine
Parkinson, Karma Benson
Porter, Alberta Smith
Poulson, Oleta
Smith, Margaret Iva
Smith, Olena Wright
Smith, Rachel Irene
Smith, Winnifred Gertrude
Solomon, Leah
Taylor, Jennie Bertha
Thatcher, Helen
White, Edna
White, Luella
Young, Stella
Master of Science
Carter, Ezra Grover

Source

Utah State University, Merrill-Cazier Library, Special Collections and Archives, Commencement Exercise Programs, 1894-1950, SCAUSU-13p-2s-1Bx001-1919

Date

1919

Comments

Allowed tags: <p>, <a>, <em>, <strong>, <ul>, <ol>, <li>

Embed

Copy the code below into your web page

Item Relations

This item has no relations.

Transcribe This Item

  1. SCAUA13p02s01-1919-003_Final.jpg

Social Bookmarking